רובכם יודעים מהי ביובית וסביר להניח שאתם אף נתקלים באחת כזו בכל יום. עם זאת, אנו סבירים להניח שאינכם שולטים לגמרי בעולם הביוביות, ואחרי הכל ידע זה כוח.

מאמר זה בא להעשיר את הידע שלכם על עולם הביוביות, ואם נהיה יותר ספציפיים לחשוף אתכם ל-10 עובדות מעניינות על עולמן המרתק של הביוביות.
אנו מקווים שנצליח לחדש לכם לפחות דבר אחד או שניים, אם לא הרבה יותר.

 1. פתרונות אקולוגיים – לביובית תפקיד חשוב עד מאוד בשמירה על המערכת האקולוגית.
  תיקון מהיר ואיכותי של תקלות ביוב יפחית את זיהום הקרקע הנוצר מהן. כמו כן הביובית שואבת ומפנה מגוון חומרים מזהמים כדוגמת שמן, שומנים, שאריות, חומרים מסוכנים ועוד לאתרי הטמנה, בהם החומרים עוברים הליכי מחזור.
 2. ביובית נמוכה בעשור האחרון כמות החניונים התת-קרקעיים הולכת ועולה וזאת במקביל לצורך ההולך וגובר לניצול הקרקע באופן מיטבי דרך בנייה לגובה, ובמקביל לכמות החניות הנדרשת עקב העלייה במספר הרכבים לנפש.
  אחד ההיבטים בגידול במספר החניונים הוא הצורך בביוביות שיוכלו לתת מענה גם במקומות אליהם לביובית משאית אין גישה. לכן בשנים האחרונות ניתן לראות יותר ויותר ביוביות נמוכות לחניונים. מדובר בביוביות אשר מותקנות בד"כ על גבי רכבים בעלי נגישות גבוהה כדוגמת טנדרים ורכבים מסחריים.
 3. מגבונים רב פעמיים נכון המגבונים מקלים עלינו את החיים באופן משמעותי ועוזרים לשמור על היגיינה ככה שקשה לחשוב על חיינו בלעדיהם. אבל, יש להם גם השלכות שליליות… המגבונים הם הגורם הנפוץ ביותר לסתימות ביוב.
  המגבונים אשר אינם מתכלים, כמו נייר טואלט לדוגמה, מצטברים בקווי הביוב וגורמים לסתימות קשות. אך כמובן שלא המגבונים אשמים בכך, אנו המשתמשים במערכת הביוב צריכים להקפיד להשליך את המגבונים לפח האשפה בלבד, ובשום פנים ואופן לא להשליך אותם לאסלה.
 4. שורשים בביוב – שורשי עצים וצמחיה בדגש על שורשי עץ הפיקוס מוצאים את דרכם לצנרת הביוב ומסבים לה נזקים כבדים. מדובר בתופעה קשה וטורדנית וניתן לומר כי נפוצה עד מאוד. באמצעות דיזה מיוחדת הכוללת סכינים חדים אשר מסתובבים במהירות עצומה בזכות לחץ המים הגבוה של הביובית, ניתן לבצע חיתוך שורשים בביוב באופן יסודי וע"י כך להשיב את מערכת הביוב לתפקוד תקין.אחרי ניקוי
 5. תחזוקה מונעת למערכות ביוב – אחוז ניכר משירותי הביובית מופנה לשירותי תחזוקה מונעת. בזכות התחזוקה המונעת למערכות הביוב והניקוז ניתן למנוע תקלות קשות ומורכבות וע"י כך לחסוך עוגמת נפש רבה. רוצים דוגמאות לתחזוקה מונעת?
  שטיפת קווי ביוב: שטיפת קווי ביוב בלחץ מים גבוה תנקה את קו הביוב מפסולת שומנים, מגבונים, חולות וכן הלאה. משמעות קווי ביוב נקיים הינה מניעת סתימות ביוב, הצפות ביוב ואף תקלות חמורות יותר.
  ניקוי מרזבים וקווי ניקוז: באמצעות לחץ מים גבוה נסלק פסולת ואף נפתח סתימות בקווי הניקוז והמרזבים ועל ידי כך נחזיר את מערכות הניקוז לתפקוד תקין ולמעשה נמנע הצפות מים.
 6. תיקון צנרת ללא הרס עם הקידמה הטכנולוגית גם תחום הביוב שועט קדימה ולא נשאר מאחור. הייתה לכם בעבר מעיכה או שבר בקו ביוב ובעל המקצוע שהגיע שבר את הריצוף, חפר והחליף את קו הביוב? במרבים המקרים דרך תיקון זו הינה נחלת העבר, כיום נחדיר אמצעי אל-הרס לתיקון קו הביוב, השיטות הנפוצות הינן שיטת שרוול צנרת (פאצ'ינג), ושיטת התזת אפוקסי. באמצעות שיטות אלה נפחית את הנזק הסביבתי, נחסוך זמן יקר וכמובן נוזיל את עלות התיקון באופן משמעותי.
 7. שאיבת שומן ומפריד ושמנים עסקים רבים מחויבים על פי חוק בהתקנת מפריד שומנים, ברשימת העסקים האלו ניתן למצוא מסעדות, בתי מלון, חברות קייטרינג, חברות תרופות ועוד.
  מתקן זה מפריד את השומן משאר הנוזלים ועל ידי כך מונע סתימות ביוב ופגיעה במתקני טיהור השפכים העירוניים. על ידי מי נעשית שאיבת מפריד השומנים ואחזקתו הכוללת שטיפה בלחץ מים גבוה? כמובן שעל ידי לא אחרת מאשר הביובית.
 8. לכל ביובית יכולות אחרות מרבית עבודות הביובית סטנדרטיות אך עם זאת אחוז לא מבוטל מהעבודות שדורשות הביוביות מצריך יכולות מיוחדות.
  בואו נבחן לדוגמה את המיכל המותקן על גבי הביובית, לביוביות מיכל עם חציצה מוחלטת, כאשר חלקו משמש לחומרים שנשאבן וחלקו משמש למים נקיים אשר משמשים את יחידת לחץ המים של הביובית.
  ישנן עבודות אשר דורשות שאיבת ביוב בנפח עצום ולכן למעשה מצריכות משאית עם מיכל שאיבה ענק שביכולתו לאחסן ולהוביל כמות גדולה של שפכים, וישנן עבודות המצריכות שטיפת קווי ביוב עירוניים לעיתים באורך של אלפי מטרים, ולכן מצריכות מיכל מים נקיים עצום. לכל אחת מהעבודות האלו נתאים ביובית שונה לביצוע העבודה.רובוט לצילום ביוב
 9. רובוט לביוב הביובית נושאת מכשור רב ומתקדם, בין כלי הדגל של הביובית נמצאים רובוטים לעבודות ביוב. הרובוטים מהווים את חזית הטכנולוגיה בתחום הביוב ומשמשים את צוות הביובית לעבודות כדוגמת: חיתוך וניסור בטון בביוב, תיקון מעיכות בקווי ביוב ותיקון שברים בקווי ביוב.
  כמו כן, קיימים רובוטים שמשמשים לצילום קווי ביוב, רובוטים אלו מספקים מידע טכני רב ויקר ערך כדוגמת נתוני מרחק, שיפוע וכמובן תמונה ברורה של קווי הביוב. אגב, אנו במרכז לביוביות ושאיבות מפעילים רובוט לניסור בטון בביוב ורובוט צילום קווי ביוב אשר עומדים לרשותכם בכל רגע נתון.
 10. עבודות תשתית – רבים נוטים לחשוב שפעילות הביובית מתרכזת רק בפתיחת סתימות ושאיבות ביוב, אך למען האמת פעילותה של הביובית מגוונת מאוד והיא כולל תחומים רבים, אחד המסקרנים שבהם הוא החלק שנוטלת הביובית בעבודות תשתית. בין השאר הביובית שוטפת בלחץ מים גבוה כלונסאות בעומק רב, ומובילה ומתיזה מים עבור אשפרת בטון במסגרת עבודות תשתית ועבודות בניין.

מקווים שהמאמר חשף עבורכם אינפורמציה חדשה ומסקרנת לגבי עולמן של הביוביות.

בכל אופן אתם מוזמנים לקרוא עמודים נוספים בבלוג שלנו:

כל מה שמומלץ לדעת על שאיבת ביוב | שאיבת הצפות עם ביובית | כל הדרכים לטיפול בחדירות שורשים לתוך צנרת הביוב